top of page

Akademi Mezunları Yorumları

Akademi Mezun Yorumları
Yorumlar (17)

Guest
Oct 16, 2023

Yaman Koç hocam sadece bir eğitimci değil aynı zamanda tüm süreçlerde yardımcı olan bir rehber niteliklerine de sahip müthiş bir hoca. Tüm bilgilendirici eğitim süreçleri size nerede olduğunuzu ve neler yapmanız gerektiği konusunda ayrıntılı bilgi veriyor. Eğitimi almadan önce, çalıştığım pazarlama departmanı için potansiyel müşteri arıyordum. Anlamsızca Google maps ten gördüğüm İngiltere pazarında araştırmalar yapıp onları arıyordum 350 den fazla şirket ile görüşme yapmama rağmen tek bir dönüş (dönüşten kasıt mail cevabı, whatsapp görüşmesi vs) bile alamadım. Eğitim sonunda farkediyorum ki doğru pazarım aslında Hollandaymış ve şimdiden (henüz 1 bucuk ay oldu) 165 aramadan 10 tane dönüş aldım. Sürecim çok heyecanlı ve resmen bir serüven halini aldı. Çok memnunum ve kesinlikle farklı pazarlar araştıran bir göreviniz varsa almanız gereken bir eğitim olduğunu düşünüyorum. Bu serüvene başlayanlara şunu da eklemem gerekiyor; şirketlerle tanışma ve arama yaparken özgüvenli olmak ve yılmamak çok çok önemli bir hale geliyor. Tüm bu süreçte Yaman hocamı aradım ve bana tavsiyeler vermesini rica ettim. Her defasında sabırla güzel tavsiyeler ve yılmamam konusunda manevi destek verdiği için teşekkür ediyorum saygıdeğer hocama. Zaten bu kadar kolay olsaydı Maldivlerde kokteylimizi yudumluyor olurduk sözü resmen uyanmamı sağladı. Süreç cidden zor ve sabır istiyor. Henüz bir sipariş bağlamasam da (ki bunu kendimden biliyorum çünkü bu ikna etme kabiliyetine bağlı) sipariş bağlayacağımdan kesinlikle eminim. Çünkü nerede olmam gerektiğini, nasıl davranmam gerektiğini ve sabırlı olmam gerektiğini biliyorum. Benden sonrakilere motivasyon olsun diye yazıyorum ki başarı oranı 1000 aramada 1 sipariş bağlamaktır. Bunu aklımda tutarak çalışmaya devam ediyorum siz de devam ediniz.

Okan

Beğen

Guest
Oct 16, 2023

Yaman Koç Hocam'ı katılmış olduğum bir web seminerde tanıdım. Kendisinin Türkiye'de Dış Ticaret İstihbaratı'nın kurucularından olduğunu çok sonra öğrendim. Nerede ismi geçse kendisinden sonsuz bir saygı ile bahsediliyor. Ağustos ayında Dış Ticaret Uzmanlığı eğitimini tamamladım, Eylül ayında başladığım Danışman Yetiştirme Eğitimi/Simülasyonlu eğitimine de halen devam ediyorum. Her iki eğitim de şimdiye kadar almış olduğum profesyonel eğitimler içerisinde en kıymetlisi. Yaman Hocam koluma altın bir bilezik taktı. Her daim Hocam ve mentorüm olarak kalacak. Umarım bir gün bana öğrettikleri ile ben de onun kadar olmasa da ona yakın bir danışman olabilirim. Bu alanda kendini geliştirmek isteyen herkese tavsiye ederim. Artık işime farklı bir gözden bakabiliyor ve kendimi daha donanımlı hissediyorum. Zehra Hanım da eğitim süresince ilgisi ve hızlı dönüşleri ile size her daim destek olmaya hazır. Sonsuz teşekkürü borç biliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.. Ezgi Bulat Doğanay

Beğen

Yaman Koç ile ilk 2014 yılında bir eğitim programında tanıştım. Daha sonra işbirliği kuruluşlarının organize ettiği eğitim programlarına katılma fırsatı buldum. 2 farklı kitabını okudum. Sonrasında 2023 ylında daha detaylı eğitim programlarına katılmak istedim ve kayıt yaptım. Eğitimler oldukça verimli geçti. B2B ihracat pazarlaması, ile ilgili oldukça fayda aldığım eğitimleri var. Stratejiniz B2C, diğital marketing vb yöntemler ise bu kaynak ihtiyaçlarınıza çözüm bulmaya uygun olmayabilir. Hocamız eğitimden sonra da ihtiyacınız halinde size destek veriyor. Hatta sizinle aynı eğitim grubunda olan diğer katılımcılar ile de iletişim halinde olacağınız bir ortam oluşturuluyor. Bu alanda kariyer yapmak isteyenlerin kesinlikle faydalanması gereken bir kaynak.

Beğen

Guest
Jul 23, 2023

“İşin kitabını yazmak”


Tecrübesiz “ihracat satış temsilcisi” olarak başladığım dış ticaret yolculuğumun daha ilk günlerinde kartvizit-email-fax çıkmaz sokağında kaybolmuştum. O günkü tecrübesiz kendime ihtiyaç duyduğum “ihracat pazar araştırma” detaylarının yani Yaman Koç’un know-howunun farkına 10 yıl sonra varabileceğimi, Yaman Koç eğitimlerine de 12 yıl sonra katılabileceğimi söyleyebilseydim, şüphesiz 1986 dünya kupasında Tanrı’nın eli yardımı ile gol attığını belirten Maradona’dan ve Sistina Şapeli’ nde boynu tutulmuş bir gezginden daha mutlu olurdum. Çünkü benim Tanrım 10-12 yıl gecikmeli olsa da bana elini uzatmıştı. Dünyanın belirli bir ülkesinde benim müşterim, iş ortağım olabilecek kişi ve kurumlara kolaylıkla ulaşabilip çabucak ortaklığımızın detaylarını görüşmeye başlayabilecektim.


Maradona olup Arjantin milli takımında 1986 Dünya kupasında oyunu icat eden ülke milli takımına karşı oynarken, Michelangelo olup papayı müşterisi yapma potansiyelinde fresk çizebilirken Tanrı el de atar gol de atar değil mi? Maradona ve Michelangelo gibi olmalıyım ki 12 yıl beklemeden Tanrı ile muhatap olabileyim. Kurbağaları da prensleri de masallarda olmaları için rahat bırakabileyim.😊Yaman Koç, kendini gerçekleştirme seviyesini yaşayan bir sanatçı olgunluğunda biz bilgi talep edenleri kendi dış ticaret serüveninde elde ettiği paha biçilemez tecrübeleri ve yöntemleri ile eğitiyor ve bunu yaparken ülkemizin ihtiyaç duyduğu “katma değeri yüksek üretim” sorununa yetenek sahibi dış ticaret uzmanları yetiştirme çabasıyla destek olup Türk ekonomisinin cari açığının kapatılmasına da direk katkı sağlıyor.Yaman Koç için işin kitabını yazmış betimlemesi az bile gelir. Çünkü yazabileceği kitap ve sayfa sayısı sorun değil de tüm bu sayfalar yayımlayabilecek ve algılayabilecek öznelere sorun olabilir.


Kadı kızı oranı arayan gözler ve eleştirel beyinler için birkaç cümle eklemek isterim. Elbette kusursuz değil,


Benim katıldığım eğitimlerde kendim dahil “ Hocam, Hocam ….” eşofmanlı Şevket hoca skecine bağlıyoruz adamcağız büyük bir tahammülle süreci yönetmeye çalışıyor. Bazen eğitimlerde katılımcılar Yaman Koç kadar sürece özen göstermediklerinden mikrofonunu kapatmaya dikkat etmeyen katılımcıların fısır fısır ortam seslerine maruz kaldığımız durumlar olmuyor değil😊Herkesi sessize alın hocam konuşmak isteyen parmak kaldırsın sonra tekrar sesini kısın😊


Yaman Koç, kendi serüvenim için büyük motivasyon kaynağı idolüm. Yaman Koç ve sürecini hak etmeden(!), katıldım işte buna da katıldım, sertifika çöplüğüme bir tane daha ekledim diyerek kendini kandırmak için buralardaysan büyük ıskalayacağını belirtmek isterim.


Hadi potansiyelinin limitsiz olduğunun farkına var. Abarttığımı düşünüyorsan sen de abartılmaya layık bir şey bul ve abart!İyiki varsınız hocam,

Beğen
Guest
Aug 05, 2023
Replying to

bu kadar saçma bir yorum görmedim. heyhat '' BU CÜMLELERİ ' de bana tanrı yazdırdı diyeceksin.Yapay zeka algoritmasından çıkmış gibisin...

Beğen

Guest
Aug 10, 2023
Replying to

Ne oldu abartacak şey bulamadın da "Tanrı"'nın benimle iletişim kurma şekline mi takıldın? Heyhat :) O boyda kurduğum cümleleri heyecan ve iştahla okuyup yapay zeka algoritmasına mı sığdırdın beni :) Senin hayal gücün fena değil ha; yapay zeka algoritmasının yada tasarlayanlarının bile cümlelerime yaklaşabiliceğini düşünüyorsun( Maradona ve Sistina şapeli bağlantısını kurabileceklerini hayal ediyorsun!) Hadi kendi macerana odaklan kesin benimkinden iyi olma potansiyeli var, sınırlama kendini sende saçmala boşver beni ve tanrımı( benimki ha başkasınınki umrumda değil)

Beğen

Guest
Jun 19, 2023

Dış ticaret çok çaba ve tecrübe gerektiren, içinde birçok bilimi barındıran multidisipliner bir uzmanlık alanıdır. Ayrıca birçok fedakarlık gerektiren bir meslektir. Dolasıyla sevilmeden ve gerekli donanımlara sahip olmadan başarılı olmak çok zordur. Bu sevgi ve donanım sürekli yenilenmekle canlı tutularak sürdürülebilir ve geliştirilebilir. Şu ana kadar farklı seviyede birçok eğitim , seminer ve toplantıya katılma fırsatı buldum. Bilen, bildiğini aktarabilen, motivasyon sağlayabilen, bilgiyi gizlemeyen, işin püf noktalarını gösteren Yaman Koç hocamızdan eğitim almak bir ayrıcalıktır.

Ayrıca, Yaman Koç hocamızın eğitimleri sayesinde çok nitelikli yeni meslektaşlara tanışma ve gelişme fırsatı yakaladım.

Bu ortamı sağlayan değerli Yaman Koç hocamıza ve değerli meslektaşlarıma teşekkürü bir borç bilirim.

Sevgi ve selamlar ile

Yavuz

Beğen

Merhaba,

Sevgili Yaman Hocanın eğitimine katıldım, mezun olduktan sonra devam ettiğim işten ayarılarak kendi dış ticaret ve danışmanlık şirketimi kurdum. Bilgi ve birikimine çok güvendiğim sevgili hocamın da desteğiyle çok güzel işler yaptım, yapmaya da devam ediyorum. Bugün bile her konuda desteğini esirgemeyen, her maili özenle ve sabırla cevaplayan, paylaşımcı, başarı ve sonuç odaklı biridir kendisi. İletişimi ve kurduğu bağ asla çıkar üzerine değildir. Daha çok aile kadar yakın olduk. Bu alanda kendini eğitmek ve başarılı olmak isteyen aday arkadaşlara, hiç düşünmeden eğitimde yer ayırtmalarını öneririm.


Çok kıymetli hocama ,

Minnet ve Saygılarımı iletiyorum.

Buket / Trimex-Go

Diyarbakır

Beğen

serife semerci
serife semerci
May 22, 2023

Yaman hocam öncelikle size tekrar tekrar teşekkür ederim. Sizin ışığınızda sizden aldım eğitimlere beraber devam etmekteyim.

Eğitimleriniz kalitesi konusunda size ne kadar anlatmak istesem az kalıyor. Sizden aynı eğitim bir kaç kez tekrarlama rağmen her seferinde farklı bir bakışa açısına sahip oluyorum. Belli aralıklar ile de eğitimleri almaya devam edeceğim bir ÜSTATIMSINIZ. Ve her zaman bilgileri saklamayan anladığımızda özel olarak bile zaman ayıran ve belki en önemlisi de şeffaflığınız hiç bir bilgi saklayan bir olamanız İYİ Kİ SİZİN BİR HOCANIN ÖĞRENCİSİYİM.

Beğen

Guest
May 20, 2023

Eğitim programının içerik kalitesi ve Yaman hocanın derin bilgisi ve pratik deneyimleri her konuyu anlaşılır ve ilgi çekici şekilde aktarması öğrenme deneyiminizi zenginlestiriyor. Tüm detaylar ozenle dusunulmus ve profesyonelce hazırlanmıştı.Programin zenginligi sıkılmadan öğrenmenize olanak taniyor.Dis Ticaret için alınması gereken çok değerli ve kaliteli bir eğitim .

Teşekkürler

Özlem Delibal

Beğen

Guest
May 20, 2023

Bilgiyi paylaşmayı seven, iş hayatında destekleyen aynı zamanda farklı bir bakış açısı kazandıran içinizde ki dış ticaret istihbarat ruhunu bilgi donanımıyla bizlerle buluşturan ismi gibi Yaman Koç hocama sonsuz teşekkür ederim. Hedefinize giden en hızlı yolu öğrenmek ve nokta atışı yapmak için Yaman hocamın eğitimleri!

Saygılarımla


Mehmet TAVUKÇU

Beğen

Guest
May 20, 2023

Yıllarca dış ticaret alanında faaliyet gösteren bu işin ustaları dahi Yaman Hoca anın anlattıkları ile heyecanlandıklarını görünce Dış Ticaret İstihbarat eğitimini alabileceğim en iyi yerde olduğumu farkettim.


Eğitim sonrası için de desteklerini esirgemeyen hocam için buradan saygılarımı sunuyorum.


İbrahim YAVUZ

Beğen

Sıkça Sorulan Sorular

Dış Ticaret İstihbarat Eğitimi nedir?

Dış ticarette nokta atışı operasyon yapabilmek, ihracat ve ithalatı karlı ve sürdürülebilir kılmak, rakiplere karşı rekabet üstünlüğü kazanmak için ticari bilgi ve rekabet istihbarat teorisini kullanabilmektir. Eğitim bunun   için gerekli olan becerileri ve nitelikleri kazanmanızı sağlayacaktır. 

Dış Ticaret İstihbarat Uzmanlığı Eğitimi sonrası kazanımlarım neler olacaktır?

 1. Dış ticaret rekabet uzmanı olarak firmalarda aranan eleman olmak. Daha iyi koşullar ve iş bulmada rahatlık.

 2. Kendi dış ticaret firmanızı kurabilmek

 3. Kendi eğitim/danışmanlık firmanızı kurabilmek

Bu Eğitim sonrası hangi işlerde çalışabilirim?

 1. Firmaların dış ticaret bölümlerinde ihracat pazarlama ve istihbarat uzmanı olarak çalışma imkânı olacaktır.

 2. Daha iyi koşullara ulaşmak, aranan eleman olmak ve iş bulmada kolaylık

 3. Türkiye’de 60 bin civarında ihracat yapan firma var. İhracata ilk defa başlamak isteyen firma sayısı ise daha çok.  Bu firmaların ilk istediği i ihracatı gerçekleştirebilen elemanlarla işe başlamaktır. İhracat yapmamış bir firmada ilk ihracatı ve ihracat sistemini kurma becerisi kazanmış olacaksınız.

 4. Kendi dış ticaret firmanızı kurabilmek

 5. Kendi eğitim/danışmanlık firmanızı kurabilmek

İngilizce bilmem gerekiyor mu?

 1. İngilizce bilmeniz gereklidir. 

 2. Arapça, İspanyolca, Rusça ilave olarak sizi çekim merkezi yapar.

 3. Düzeyinizin ticari konuşmaları yapabilecek, mail okuyup anlayacak ve yazacak ve sorun olmadan iletişimi sürdürecek düzeyde olması gerekmektedir.

Bu eğitime kimler katılabilir?

 1. İngilizce bilen ve/veya Arapça, İspanyolca, Rusça bilen herkes.

 2. Yaş sınırı yok

 3. Bilgisayar programları Word , Excel kullanabilmek.

Eğitimde kayıt alınıyor mu?

Eğitimde video formatında kayıt alınmamaktadır ancak eğitim esnasında girilen tüm web siteleri ve kaynakları web adresleri  print screen olarak Word dosyasına kayıt edilmekte ve katılımcılarla her eğitim sonrasında paylaşılmaktadır.

bottom of page