Dış Ticaret İstihbarat Merkezleri

DIŞ TİCARET İSTİHBARAT MERKEZLERİ TÜRK DIŞ TİCARETİNİN REKABET YARATICI ODAKLARI OLARAK GELİŞİMLERİNİ VE KATKILARINI SÜRDÜRÜYOR

 

AMAÇ:

Kurumlarda oluşturulacak dış ticaret istihbarat sistemi ile firmalarımızı sistemli şekilde dünyaya açacak ve ihracatlarını artıracak bilgi ve istihbarat sağlayacak sürdürülebilir  yapıların kurulması ve Bölge dış ticaret stratejilerinin geliştirilmesi için ilgili kurumlara veri ve kaynak sağlanması amaçlanmaktadır.

 

Dış Ticaret istihbarat merkezleri Kuruluşuna ilk pilot uygulama olarak Mersin Ticaret Odası, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası ve Adana Ticaret Odasında başladık.

 

Bunlardan sonra Kayseri OSB (http://dtim.kayseriosb.org/) ilk gelişmiş model olarak ortaya konuldu. Şu anda burada kurduğumuz sistem aktif olarak işliyor.

 

Daha sonra Trakya Kalkınma Ajansı ile birlikte hareket ederek

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası,

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası,

Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası,

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası

Bünyesinde (https://trakyadisticaret.org/) faaliyete geçti. Hızlı ve etkin bir şekilde hizmet verilmeye başlanıldı.

 

Konya Ticaret Odası (https://ktodtm.org.tr/ ve Antalya OSB (http://www.antalyaosbdtim.org.tr/)  bünyelerinde Dış Ticaret İstihbarat Merkezi Kurulum süreci 2019 yılında  tamamlanmış ve hizmete başlamışlardır.

 

Gaziantep Ticaret Odası (https://www.gtoticariistihbarat.org/ ) bünyesindeki kurulan Dış Ticaret İstihbarat Merkezi AB Projesi kapsamında İspanya Sevilla Ticaret Odası ile birlikte gerçekleştirildi.

 

İstanbul Anadolu Yakası OSB’de https://www.iayosb-dtim.com/ Marmara kalkınma Ajansı desteği ile başlayan Merkez kurulumu 2020 tamamlandı ve sistem işlemeye başladı. Eskişehir Sanayi odasında http://dtim.eso.org.tr/ sistem 2020 yılında açıldı.

 

İstanbul Sanayi Odası da açılışı yapmak üzere.

 

İklimlendirme İhracatçı Birliği (İSİB) bünyesindeki Merkez kurulma çalışmaları başladı.

 

 

Ayrıca Dış Ticaret İstihbarat Merkezleri sunumlarına ve firmaların başarı hikayelerine ekteki linkten ulaşabilirsiniz.

https://drive.google.com/drive/folders/1RKWVpWgQDFJuHFJII1mu6NH3_yuQBZ9n?usp=sharing

 

Her kurulum esnasında ve önceki kurulmuş Merkezlerden gelen bilgi ve deneyimlerle sistem daha kaliteli ve etkin hale gelişimini sürdürmektedir. Merkezler arasında da bilgi ve deneyim paylaşımı sürdürülmektedir.

Adres: Küçük Esat Mahallesi , Tunalı Hilmi Caddesi No:45/4 Çankaya/ANKARA
Tel: (0312) 250 46 87

Copyright © 2014 | Tüm hakları saklıdır.